V nejpříjemnějším týdnu školního roku se naše třída 3. K vydala poznávat vodní element na dvě ikonická místa v Luhačovicích- do plnírny minerální vody Vincentka a do Říčních a slunečních lázní.
Firmou VINCENTKA, a.s. nás provedl Ing. Ladislav Šumšal, který nám pověděl zajímavosti o historii této vzácné zbytkové mořské třetihorní vody, která je jedinečným léčebným produktem nejen v Česku, ale i ve světě. Vincentka je originální svým původem a místem vzniku v mimořádných geologických podmínkách okolí Luhačovic. Po krátkém úvodu a informačním videu jsme prošli jednotlivé části téměř plně automatizovaného provozu firmy. Podívali jsme se, jak probíhá plnění do lahví a plechovek a co všechno k tomu patří. Také jsme se dozvěděli, že se z Vincentky a jejích koncentrátů vyrábějí i zubní pasty, krémy a pastilky. Exkurzi jsme zakončili v podnikové prodejně, kde jsme si mohli za výhodné ceny zakoupit produkty z tohoto miliony let starého daru přírody.
Poté jsme se přesunuli o kousek dál objevit jinou formu léčby vodou: v památkovém areálu Vodoléčebného ústavu v Říčních a slunečních lázních. Brouzdání v chladivém proudu nedávno vybudovaného biotopu říčky Šťávnice nás v teplém dni osvěžilo stejně jako kdysi první pacienty lázní. Díky milým průvodkyním Mgr. Lence Psotové a Mgr. Haně Prouzové Kuželové z Muzea luhačovického Zálesí panovala po celou dobu exkurze příjemná atmosféra, během níž jsme se ocitli o více než 200 let zpět v čase. Prohlédli jsme si pozůstatky původního Sedlářova mlýna, kde se odehrávaly první lázeňské procedury v Luhačovicích, spočinuli v impozantní odpočívárně, kde pacienti čekávali na lékařská vyšetření. Jako první návštěvníci jsme viděli expozici o Leoši Janáčkovi, která byla nainstalována teprve hodinu před naším příchodem. Milým překvapením na konci prohlídky byl převlek do dobových kostýmů z muzea, v nichž si někteří z nás vyzkoušeli tradiční luhačovickou léčebnou metodu: tzv. vzduchoplavbu za zpěvu lidových písní.
Kristýna Hřivnáčová, Klára Holoubková, 3. K








