Třídenní odborná exkurze keramiků do Míšně

Ve dnech 3.–5. června se skupina keramiků vydala na třídenní odbornou exkurzi do Německa, jejímž cílem bylo poznat historii a současnost evropského porcelánu, rozvíjet mezioborové kontakty a načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu.

První den: Zlín – Praha – Řehlovice

Exkurze začala v úterý 3. června brzkým odjezdem ze Zlína. První zastávkou byla Praha, kde studenti navštívili Národní muzeum. Studenti obdivovali bohaté sbírky včetně keramiky, historických artefaktů a expozic vědy a přírody. Z Prahy se skupina přesunula do severočeské vesnice Řehlovice nedaleko Ústí nad Labem, kde byla ubytována v inspirativním prostředí Kulturního centra Řehlovice. Toto centrum je známé jako prostor pro česko-německou kulturní výměnu a umělecké projekty, které se odehrávají v areálu bývalého poplužního dvora.

Během večera si účastníci prohlédli výstavu „Kapky na kameni“, zaměřenou na ilustrace ze stejnojmenné knihy, sledující příběhy historicky důležitých žen a dívek z České republiky a Slovenska, které posouvaly hranice – ve vědě, umění, sportu a dalších oblastech. Mimo jiné studenti shlédli i stálou sbírku nejen keramických děl vytvořených v rámci mezinárodních sympozií. Večerní program pak patřil společnému opékání špekáčků a neformálnímu setkání s německými studenty, kteří byli v centru ubytováni souběžně v rámci své školní akce. Navzdory jazykovým rozdílům se podařilo navázat základní komunikaci a sdílet dojmy z umění i cestování.

Druhý den: Míšeň – Drážďany – Řehlovice

Druhý den byl věnován cestě do Německa. Dopoledne proběhla návštěva světoznámé míšeňské porcelánky (Porzellan-Manufaktur Meissen), nejstarší evropské manufaktury na výrobu porcelánu, která byla založena již v roce 1710. Účastníci měli možnost sledovat celý proces výroby – od zpracování surovin přes modelování až po finální ruční malbu. Výklad doplnila návštěva rozsáhlé expozice, kde byly představeny jak historické, tak moderní porcelánové artefakty.

Z Míšně skupina pokračovala do Drážďan, kde si nejprve prohlédla historické centrum města, včetně známého barokního areálu Zwinger. V jeho prostorách se nachází slavná sbírka porcelánu (Porzellansammlung), která patří k nejvýznamnějším na světě. Studenti zde mohli obdivovat čínský a japonský porcelán, ale i rané evropské kusy, zejména míšeňského původu, včetně figurální plastiky a bohatě zdobených servisů.

Závěr dne patřil návštěvě jedinečného porcelánového reliéfu „Knížecí průvod“ (Fürstenzug), tvořeného z 26 621 dlaždic míšeňského porcelánu. Tento monument zobrazuje slavnostní pochod saských panovníků v téměř 100metrové délce a patří mezi největší porcelánové nástěnné malby na světě.

Třetí den byl vyhrazen návratu zpět domů. Celá exkurze přinesla nejen nové poznatky o technologii a historii evropského porcelánu, ale také cenné mezikulturní zkušenosti a osobní inspiraci pro další keramickou práci.

Markéta Halbichová, učitelka odborného výcviku