Ohlédnutí za stáží v Modre

Je za námi poslední týden v modranské majolice a my si s sebou odnášíme další nové zkušenosti a zážitky. Strávili jsme spoustu času v malérně, kde nám místní mistři pomohli přiblížit se k jejich tradičním vzorům Heřmana Landsfelda. Každý z nás měl svůj prostor a čas pro soustředění. Malovali jsme, na co jen šlo, směli si vyzkoušet všechny tvary a plochy keramického střepu, ať už to byla váza, džbán, talířek či šálek. To nám dalo příležitost vyzkoušet více vzorů, ale i zdokonalit své přesné pohyby a držení štětce. Velmi nás to všechny posunulo v pečlivosti, i protože jsme  pozorovali práci zkušených malérů.

Když nám po zamračeném začátku týdne konečně vysvitlo sluníčko, vydali jsme se ve čtvrtek do Danubiany. Galerie přezdívaná poloostrov umění pro její umístění uprostřed Dunaje, připomíná mořské pobřeží. Velmi se nám tam líbilo. Mimo úchvatnou výstavu uvnitř galerie jsme si venku připadali jako na dovolené a užívali si hezkých chvil při západu slunce.

Závěrečný den jsme se zúčastnili přednášky Miriam Fuňové,  majitelky Slovenskej ľudovej majoliky. Měli jsme příležitost přiblížit se k podnikatelskému životu a představit si své první kroky k podnikání, co všechno tento krok obnáší a čeho se vyvarovat. Ať už se kdokoliv z nás chystá založit vlastní firmu či jen dílnu, bylo to velmi užitečné a poučné pro dobrý začátek.

Po rozloučení se se všemi pracovníky a mistry majoliky, jsme si udělali poslední rozlučkovou procházku po Modre. Poslední západ slunce jsme si vychutnávali nad tímto krásným městečkem mezi vinnými sady. Vzpomínali jsme, co vše jsme spolu zažili a co nás čeká dál, jak se budeme dále vyvíjet a zdokonalovat v tom, co nás nejvíce baví.

Děkujeme za tuto příležitost a ochotu všem, kteří se nám věnovali, rádi se do Modre budeme vracet.

Anička Klanicová, Anetka Kubíčková, Honzík Kokeš, Míša Frojdová.

Aneta Kubíčková: „V majolice jsem se naučila spoustu nových věcí, jak techniky při točení, tak nové motivy při malování. Nadchla mě snaha oživit staré řemeslo a dát mu nové barvy a tvary. Velmi se mi líbil výlet do Danubiany a procházky po Modre.“Příspěvek byl publikován 10.3. 2023